Eko paket: radionica recikliranja tetrapaka

Petak, 26. 12. 2014.

Projekt Eko-paket koji se provodi u suradnji s projektom Eko škole/vrtići udruge Lijepa naša, a koji je usmjeren djeci i mladima s ciljem educiranja o važnosti odvojenog zbrinjavanja upotrijebljene Tetra Pak ambalaže i odgovornog ponašanja prema prirodi, izabrao je dječji vrtić Bajku kao aktivan eko vrtić za održavanje jedne od niza eko paket radionica. Djeca su kroz radionicu saznala pravilan način odlaganja tetrapak ambalaže (odlaganje u “plave” kante namijenjene papirnatoj i kartonskoj ambalaži uz prethodno otklanjanje plastičnih čepova sa tetrapaka i bacanja u kante za plastiku).

Glavna aktivnost – rad PULPER STROJA,  izazvala je oduševljenje kod mališana. Pulper stroj je uz pomoć vode izvlačio pulpu (drvena vlakna)  iz tetrapaka  i tako stvarao masu pogodnu za izradu recikliranog papira.  Nakon završetka rada pulper stroja dobivena masa od drvenih vlakana cijedila se kroz sita i sušila se kako bi se izradio reciklirani papir. Osim u radu s pulper strojom djeca su svoje eko znanje pokazala u “Igra s kontejnerima” u kojoj je zadatak bio pravilno odlaganje ambalaže pripadajućem kontejneru (sličice s različitim vrstama ambalaže se lijepe na odgovarajuću boju kontejnera) te u podnoj igri “Put nastanka Tetra Pak ambalaže”.